Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„Rok 1863” w Siemiatyczach

Data publikacji: 2013-09-04, Data modyfikacji: 2013-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 

30 sierpnia br. w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury odbył się pokaz specjalny przedwojennego  filmu „Rok 1863”. Pokaz był częścią projektu Legalnej Kultury i Filmoteki Narodowej.

"Rok 1863” Edwarda Puchalskiego jest pierwszą ekranizacją "Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, jednej z najsłynniejszych opowieści z czasów powstania styczniowego o miłości rannego powstańca - księcia Odrowąża i opiekującej się nim Salomei.  Licznie zebrani mieszkańcy Siemiatycz mogli zobaczyć grę przedwojennych mistrzów kina, a w ostatniej scenie filmu samych powstańców.

Film z 1922 roku został pieczołowicie odrestaurowany na podstawie dwóch zachowanych wersji, które w pewnym stopniu różnią się od siebie. Dwa lata żmudnej pracy konserwatorów przyniosły znakomite efekty. Obraz zyskał nową jakość, ale również nową, pełną ścieżkę dźwiękową. Stworzył ją jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów filmowych – Michała Lorenc, a podczas projekcji na żywo wykonał zespół DesOrient.

O misji i idei projekcji przedwojennych filmów oraz o działalności Fundacji Legalna Kultura opowiedziała Julia Popławska z Fundacji.

Kampania Legalnej Kultury skierowana jest do wszystkich odbiorców kultury. Promuje istniejące legalne źródła kultury, powstawanie nowych oraz tworzy modę na korzystanie z nich.

W kilkuminutowym spocie telewizyjnym pokazanym przed główną projekcją filmu, przedstawiciele  środowisk artystycznych, aktorzy, muzycy, pisarze zapraszali do wspólnego korzystania i tworzenia legalnych źródeł kultury.

Burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz podziękował za wyróżnienie  i zaproszenie do udziału w projekcie. Zaznaczył, że to właśnie w Siemiatyczach rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego.

Bezpośrednio przed pokazem filmu „Rok 1863” prelekcję na temat genezy i charakterystyki Powstania Styczniowego oraz „Wiernej Rzeki” Stefana Żeromskiego, jednej z najsłynniejszych opowieści o tamtych wydarzeniach, wygłosił Zdzisław Warpechowski wieloletni nauczyciel historii i członek Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz. 

Po zakończeniu projekcji filmu, nie milkły brawa dla zespołu DesOrient. Muzycy zagrali na bis motyw przewodni z filmu.

O wyjątkowym charakterze tego wydarzenia kulturalnego, jakim był pokaz niemego filmu „Rok 1863” z muzyką na żywo, świadczą relacje o pokazie, które znalazły się w sobotnich wydaniach Obiektywu w TVP Białystok (http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/31082013-godz-1830/12261099) oraz Teleexpressu Programu Pierwszego TVP (http://teleexpress.tvp.pl/12075487/31082013-1700).

Na stonie podlasie24.pl można wysłuchać rozmowy z zespołem DesOrient (http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/siemiatycze/niezwykla-projekcja-w-siemiatyczach--f848.html).

Po uroczystym pokazie dla miłośników kina przygotowano nocny seans filmowy.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

 

UM Siemiatycze, Źródło artykułu: www.siemiatycze-um.com.pl, Autor zdjęć: UM Siemiatycze
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  siemiatycki

  Powiat siemiatycki - powiat w województwie podlaskim z siedzibą w Siemiatyczach. Powiat został stworzony w ramach reformy administracyjnej. Stało się to w 1999 roku. Graniczy z Białorusią. Wchodzą w niego gminy: Siemiatycze (gmina miejska), Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Perlejewo, Siemiatycze (gmina wiejska).

  Do czasów obecnych zachował się tu fragment dziewiczej Puszczy Mielnickiej. Czas można spędzać tu, odwiedzając rezerwaty przyrody. Najlepiej zwiedzać poruszając się opracowanym szlakiem. Do dyspozycji turystów oddano Szlak Nadbużański, Szlak Doliny Moszczonej, Szlak Powstania styczniowego, który przebiega wokół stolicy powiatu i Szlak Kupiecki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola