Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Narodowe Święto Niepodległości w Siemiatyczach

Data publikacji: 2013-11-12, Data modyfikacji: 2013-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 

11 listopada 2013 r. odbyły się obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.30 nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła, po której odbyła się mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.Po mszy św. uczestnicy obchodów w towarzystwie kawalerzystów z Siemiatyckiego Towarzystwa Hippicznego SZWADRON przemaszerowali pod Obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego. Do zgromadzonych uczestników obchodów dołączyła Parada Finałowa I Siemiatyckiej 11-godzinnej Sztafety Niepodległości „Bogu i Polsce”.

 

Blisko 300 uczestników parady ubranych w białe i czerwone koszulki dotarło pod Obelisk Niepodległości. Przedstawiciele parady przekazali Burmistrzowi Miasta Siemiatycze Piotrowi Siniakowiczowi pochodnię, którą zapalił Znicz Pamięci stojący przed obeliskiem. Najmłodsi biegacze dołączyli do harcerzy pełniących wartę honorową.

Następnie Burmistrz wygłosił przemówienie z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym wspomniał działania prowadzące do pamiętnych wydarzeń przed listopada 1918 roku:

 

Wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości to przede wszystkim dzieje walk zbrojnych oraz działalność polityków na arenie międzynarodowej. Odzyskiwanie niepodległości dokonywało się także w wymiarze lokalnym. W naszym mieście zaangażowani w wydarzenia listopada 1918 roku byli żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej oraz społecznicy - mężczyźni i kobiety, którym bliska była idea wolnej Polski. Winniśmy im wszystkim naszą wdzięczność.

 

Po przemówieniu Burmistrz Miasta Siemiatycze przekazał na ręce członka Siemiatyckiego Towarzystwa Hippicznego SZWADRON Jerzego Szawkało pamiątkową szablę, będącą wyrazem wdzięczności za zaangażowanie stowarzyszenia w działalność na rzecz siemiatyckiej społeczności. 

 

Wieńce pod Obeliskiem Niepodległości złożyły delegacje władz samorządowych, policji, straży pożarnej, szkół, przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, zakładów pracy oddając cześć:

 

Tym co śnili o niepodległej  w 1863 r.

Tym co ten sen ucieleśnili w 1918 r.

 

Uroczystość uświetniły pokazy musztry paradnej w wykonaniu członków STH SZWADRON oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemiatyczach. Po oficjalnej części obchodów w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Legionów Piłsudskiego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej zaprezentowali program artystyczny „Nasza Najpiękniejsza”.

 

UM Siemiatycze, Źródło artykułu: www.siemiatycze-um.com.pl, Autor zdjęć: UM Siemiatycze
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  siemiatycki

  Powiat siemiatycki - powiat w województwie podlaskim z siedzibą w Siemiatyczach. Powiat został stworzony w ramach reformy administracyjnej. Stało się to w 1999 roku. Graniczy z Białorusią. Wchodzą w niego gminy: Siemiatycze (gmina miejska), Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Perlejewo, Siemiatycze (gmina wiejska).

  Do czasów obecnych zachował się tu fragment dziewiczej Puszczy Mielnickiej. Czas można spędzać tu, odwiedzając rezerwaty przyrody. Najlepiej zwiedzać poruszając się opracowanym szlakiem. Do dyspozycji turystów oddano Szlak Nadbużański, Szlak Doliny Moszczonej, Szlak Powstania styczniowego, który przebiega wokół stolicy powiatu i Szlak Kupiecki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola